Šta je gojaznost, kako nastaje?
Gojaznost je poremećaj energetske ravnoteže. Nastaje kada dugoročno hranom unosimo više kalorija nego što možemo potrošiti svakodnevnim fizičkim aktivnostima. Često masnoće i ugljene hidrate unosimo više nego što je našem organizmu potrebno. Da li je našem organizmu zaista potrebna tabla čokolade ili king-
Gojenje i mršavljenje se svodi na prostu matematiku. Pri prosečnoj fizičkoj aktivnosti, svakodnevno odrasle osobe potroše između 2200 kcal –
Na šta se sve troše kalorije u organizmu?
Osim što nam je energija potrebna za rad mišića dok hodamo, trčimo, dižemo tegove ili spremamo kuću, energija se troši i na disanje, žvakanje, varenje hrane.
Naš organizam troši kalorije i dok se odmaramo i spavamo, jer i vitalnim organima – srcu, plućima, mozgu, bubrezima, jetri je potrebna energija. Taj minimum energije potreban za nesmetani rad vitalnih organa se naziva bazalni metabolizam. Na bazalni metabolizam dnevno odlazi 1000 – 2000 kcal. Koliko kcal je potrebno za bazalni metabolizam zavisi od osobe do osobe i može se izmeriti posebnim elektronskim vagama.
Kada možemo reći da smo gojazni?

Šta kaže statistika?

Lečenje gojaznosti

Kako pravilno i uspešno sporovesti dijetu?
Naš organizam ne voli promene i što naglije pokušavamo da ga promenimo to se više buni. Da bi naša dijeta bila uspešna moramo se držati određenih pravila:
–
Manji broj obroka usporava metabolizam jer se organizam pri unosu jednog obroka dnevno priprema za gladovanje, smanjuje potrošnju masti I pravi zalihe energije, za nove periode gladovanja.
–
–
(možemo krenuti i postepeno: danas jedem dva parčeta hleba uz ručak, sutra i prekosutra 1,5 parče, nakon toga samo jedno parče hleba)
–
–
Voće, osim što je bogato vitaminima, bogato je i dijetnim vlaknima koja poboljšavaju probavu, vezuju ugljene hidrate i masti iz hrane i olakšavaju čišćenje. Citrusi (limun, pomorandža, grejpfrut), pored svega navedenog dodatno ubrzavaju metabolizam.
–
–
Slatko je, nema aditiva, dosta dugo nas drži sitim, a bogato je već pomenutim dijetnim vlaknima.
–
Lepe se za želudac, dugo se zadržavaju u crevima i idu pravo u masno tkivo. Osim toga ujutro stvaraju pojačan osećaj gladi.
–
–
(npr. meso sa krompirom, testeninom, pirinčem ili hlebom), već sa drugim povrćem (kupusom, prokeljiom, blitvom, spanaćem, kelerabom, tikvicama, karfilom).
Detaljne savete za kombinovanje namirnica možete videti ovde.
–
Svako jutro otvorite jednu plastičnu flašu vode od 2 l i naterajte se da je popijete do uveče. Prespite vodu u flašicu od pola litre i nosite je sa sobom na posao, u šetnju, u šoping….
–
Ako već pokleknemo pa pojedemo parče torte, možemo je potrošiti dodatnom fizičkom aktivnošću.
Neke od namirnica koje bi trebalo izbegavati ili “potrošiti” dodatnom fizičkom aktivnošću prikazane su u tabeli
Kada treba potražiti pomoć lekara?
Na koji način deluju preparati za mršavljenje?
Ako Vam se čini da Vaša dijeta i pojačano vežbanje suviše sporo skidaju kilograme, može Vam pomoći neki od dijetetskih suplemenata. Tablete, kapsule ili čajevi za mršavljenje pojačavaju efekte vežbanja ili dijete. Ali, ako ih pijete, a da pri tom ne smanjite obroke ili ne vežbate, oni skoro da nemaju nikakvog efekta.
Važno je da znate da nije svaki dijetetski suplement podjednako efikasan niti bezbedan za svakoga.
Vaša gojaznost može biti posledica prejedanja ili abnormalnog apetita ili sporog metabolizma. Može biti i posledica nekih bolesti. Porazgovarajte sa svojim farmaceutom. On će Vam pomoći da odaberete preparat pogodan baš za Vas, objasniće Vam sastav i delovanje preparata, kako da ga pravilno pijete, kao i moguća neželjena dejstva.
Ukoliko pijete neke lekove (za srce, pritisak, dijabetes, astmu, neke antibiotike i sl.) obavezno to naglasite svom farmaceutu, jer mnogi preparati za mršavljenje ne smeju da se piju istovremeno sa lekovima.
Preparate za mršavljenje ne bi trebalo da piju trudnice, dojilje I deca.Na koji način deluju preparati za mršavljenje?
Preparati za mršavljenje deluju na jedan ili više od navedenih načina:
Smanjuju apetit i izazivaju osećaj sitosti
Vezuju ugljene hidrate u crevima. Umesto da ugljeni hidrati pređu u krv i završe u masnom tkivu, oni se izbace stolicom.
Vezuju masti u crevima. Umesto da masti pređu u krv i završe u masnom tkivu, one se izbace stolicom.
Deluju laksantno tj. ubrzavaju i olakšavaju pražnjenje creva, pa se hrana kraće zadržava u crevima, nepotpuno se vari i izbacuje iz organizma.
Pospešuju izlučivanje tečnosti urinom ili znojenjem. Na taj način pospešuju detoksikaciju.
Ubrzavaju metabolizam masti, proteina i ugljenih hidrata u jetri.
Ubrzavaju sagorevanje masti u masnom tkivu.
Šta se sve koristi kao pomoć kod mršavljenja?
Plod palme Acai (Euterpe Oleracea)-
Ekstrakt braon alge Ascophillum nodosum–
Biljna vlakna–
Bromelain–
Chitosan–
Konjugovana linolna kiselina (CLA)–
Gama linoleinska kiselina (GLA)–
Garsinija (Gacinia cambogia)-
Grejpfrut–
Hrom–
Jabukovo sirće–
Kukuruzna svila–
L-
Alga Laminarija (Laminarija digitata)-
Sena–
Zeleni čaj–
Zelena kafa–