1 – 2 nedelje nakon prekida pušenja apstinencijalni simptomi („kriza”) dostižu vrhunac, pa je moguće da ćete se osećati nervozno, uznemirano, iritirano. Dočekajte ovaj period spremni!
Izbegavajte situacije i mesta u kojima obično zapalite cigaretu
- Pauzu za kafu
- Posete kafićima / restoranima u kojima je dozvoljeno pušenje
- Kontakt sa pušačima
- Kioske / prodavnice u kojima ste kupovali cigarete
- Zabranite pušenje u svom domu
- Očistite kuću, operite tepihe, zavese i svu garderobu koja se oseća na duvan. Rešite se mirisa duvana u svom domu i osvežite ga osveživačima vazduha.
Ako osetite krizu:
- Dišite polako i duboko
- Popijte malo vode ili sok od sveže ceđenog voća
- Grickajte sveže voće ili povrće – nemaju puno kalorija, a nakon njih ukus duvana je veoma neprijatan
- Budite fizički aktivni (idite u šetnju, vozite bicikl, radite nešto od kućnih poslova) – skrenuće Vam misli sa cigareta i smanjiti šanse da se ugojite
- Bavite se hobijem
- Žvaćite žvakaće gume sa aromom mentola – na taj način ćete smanjiti želju za cigaretama, a izbeći ćete prejedanje i povećanje telesne mase.
- Izbegavajte alkoholna pića, jer ona prosto mame da se zapali cigareta.
- Ako ne možete da zamislite kafu bez cigarete, pokušajte prvih nekoliko nedelja da pijete zeleni ili crni čaj umesto kafe. Ovi čajevi u sebi sadrže kofein, pa ćete izbeći glavobolju koja može da se javi zbog prestanka pijenja kafe.
- Ako ste imali običaj da zapalite cigaretu nakon obroka, pokušajte nešto drugo. Operite zube pastom sa intenzivnom aromom mentola ili žvaćite žvakaću gumu
- Potražite pomoć prijatelja
- Ako ništa od navedenog ne pomogne potražite savet farmaceuta i neki od proizvoda za odvikavanje od pušenja koji se može kupiti bez lekarskog recepta i koji će Vam pomoći da prevaziđete krizu.
Nagradite sebe za postignut uspeh
Odvajajte svaki dan novac koji ste ranije trošili za kupovinu cigareta i krajem svakog meseca od sakupljenog novca kupite sebi poklon kao nagradu za izdržljivost i uspeh u odoljevanju cigaretama.